top of page

האם תזונה צמחונית או טבעונית בריאה לילדים?


נקרא ואושר על ידי ליהי לויאן יפה, דיאטנית קלינית ילדים המתמחה בתזונה צמחונית וטבעונית.


צמחונות וטבעונות הן כבר לא מילים גסות. בשנים האחרונות, הבחירה באורח חיים צמחוני או טבעוני הולכת וצוברת תאוצה בעולם המערבי. ומסתבר שיש לכך אפילו יתרונות בריאותיים. מחקרים מראים שצמחונים וטבעונים נמצאים בסיכון נמוך יותר להשמנת יתר, מחלות לב וכלי דם, סכרת ואף סוגים מסוימים של סרטן*. אבל שימו לב שמדובר במבוגרים, שלרוב הפכו לצמחונים או טבעונים אחרי תקופת הילדות, לכן הכללה ממבוגרים לילדים עשויה להיות מאוד בעייתית ואף מסוכנת. ויותר מזה, הדרישות התזונתיות של תינוקות, ילדים ומתבגרים הן הרבה יותר גבוהות. באופן כללי, ילדים נמצאים בסיכון גבוה יותר לחוסרים תזונתיים בהשוואה למבוגרים, מבלי בכלל להיכנס לדיון על צמחונות או טבעונות.


תזונה צמחונית: מה זה בכלל אומר?

תזונה צמחונית מתייחסת לכל הספקטרום שבין צמחונות לטבעונות ובגדול מוגדרת על בסיס מה שאין בה. בקצה אחד נמצאת צמחונות לקטו-אובו שלא כוללת בשר ודגים, באמצע נמצאות צמחונות-אובו שלא כוללת מוצרי חלב וצמחונות-לקטו שלא כוללת ביצים ובקצה השני נמצאת טבעונות שלא כוללת אף מזון שמקורו מן החי, גם לא דבש. ולמה תזונה צמחונית אמורה להדאיג אותנו? זכרו את כלל האצבע הבא- ככל שהתזונה יותר מוגבלת והילד יותר צעיר, כך הסיכון לחוסרים תזונתיים גבוה יותר. וכפי שראינו, תזונה צמחונית היא מוגבלת מעצם הגדרתה.


האם ארגוני הבריאות בעולם מודאגים?

ארגוני הבריאות בעולם לא לגמרי מסכימים זה עם זה. בעוד שארגוני בריאות בישראל, בריטניה וארה"ב מצהירים כי תזונה צמחונית מחושבת יכולה לעמוד בדרישות התזונתיות של ילדים ואף עשויה לספק יתרונות בריאותיים, ארגוני בריאות בבלגיה וצרפת לא ממליצים על תזונה טבעונית לילדים, ובפולין אפילו ממליצים להימנע מתזונה צמחונית מכל סוג.


האם המדע יכול לעזור לפתור את המחלוקת?

לא בטוח. סקירה סיסטמטית שהתפרסמה בשנת 2017 הצליחה לאתר 24 מחקרים בלבד שבדקו את השלכותיהן של צמחונות או טבעונות על ילדים במערב מאז שנות ה-80. בשל מגבלות לא מעטות של המחקרים, כמו מדגם קטן, שיטות מדידה שונות והיעדר מחקרי אורך, החוקרים הגיעו למסקנה שחסרים נתונים כדי להסיק מסקנות חד משמעיות בנוגע ליתרונות ולסיכונים הכרוכים בתזונה צמחונית עבור תינוקות ילדים ומתבגרים (סקירות חדשות יותר הגיעו למסקנות דומות).


ובכל זאת...?

אל תדאגו, אני לא הולכת להשאיר אתכן בידיים ריקות. אם נעבוד עם מה שיש, מחקרים מלמדים אותנו שילדים צמחונים או טבעונים עשויים להיות בסיכון גבוה יותר לחוסרים בברזל, ויטמין B12 (במיוחד אצל טבעונים), ויטמין D וסידן. ולמה שיהיה לנו אכפת? ובכן, ברזל חשוב לצמיחה ולהתפתחות מערכת העצבים המרכזית, בפרט בשנה הראשונה לחיים. וכפי שאתן וודאי יודעות, בשר הוא אחד המקורות המרכזיים ביותר לברזל זמין. סידן, בתור רכיב מרכזי של עצמות השלד, חשוב במיוחד לצמיחה. ויטמין D המצוי בעיקר במזון מן החי (דגים שומניים, חלמון ביצה ומוצרי חלב) מווסת את המטבוליזם של הסידן ולכן קריטי לבריאות העצמות (אבל היי, אפשר לקבל אותו גם מחשיפה לשמש) ואילו חוסרים בוויטמין B12 עלולים להוביל לכשל בשגשוג ולעיכובים התפתחותיים אצל תינוקות ופעוטות ובהמשך עשויות להיות לכך השלכות המטולוגיות, נוירולוגיות ופסיכיאטריות.


אם תהיתן שמא צריך בשר כדי לגדול, מספר מחקרים מראים כי ילדים צמחונים וטבעונים אכן נופלים בטווח הנמוך יותר של אחוזוני הגובה ומשקל הגוף אבל לא הרבה מתחת לממוצע**. אם כי חשוב לומר שלא כל המחקרים מצאו הבדל. בכל מקרה, לא עושה רושם שתזונה צמחונית או טבעונית מחושבת בילדות היא הרסנית, וישנם מחקרים שאף מצביעים על יתרונות בריאותיים מסוימים בהשוואה לתזונה אומניבורית, כמו צריכה טובה יותר של חומצה פולית, ויטמין C וסיבים תזונתיים, פרופיל בריא יותר של נוגדי חמצון ושומנים בדם ואף סיכון נמוך יותר להשמנת יתר.


ובשורה התחתונה...?

אין כאן פתרונות קסם. אם בחרתן עבור ילדיכן אורח חיים צמחוני או טבעוני כדאי לעשות שיעורי בית. מה זה אומר? להתייעץ עם דיאטנית ילדים שמתמחה בצמחונות וטבעונות כדי לוודא שאתן מספקות לילד אוכל שעונה על צרכיו התזונתיים (כולל תוספי תזונה במידת הצורך) ולהיות עם היד על הדופק- לעשות בדיקות דם תקופתיות כדי לוודא שאין חוסרים ברכיבים תזונתיים כמו ברזל, B12, ויטמין D וסידן המועדים לפורענות בתזונה צמחונית או טבעונית ולהיות במעקב אחר גדילה והתפתחות.


מישהו אמר שזה קל להיות הורה?


הערות:

* הסיבות המרכזיות ליתרונות הבריאותיים של צמחונים וטבעונים מבוגרים הן צריכה נמוכה של שומן רווי וצריכה גבוהה של דגנים מלאים, ירקות, פירות, אגוזים וזרעים אשר עשירים בסיבים ופיטוכימיקלים, מה שמוביל לכולסטרול LDL נמוך יותר ושיפור בבקרה של גלוקוז בדם.

** נמצא קשר בין עיכובים התפתחותיים בקרב ילדים טבעונים לבין הנקה בלעדית ממושכת (= הנקה בלעדית ללא מוצקים אחרי גיל חצי שנה) ולגובה ו/או משקל שני ההורים.מודה שהיססתי לכתוב את הפוסט הזה מכיוון שאני לא דיאטנית אבל לשמחתי ליהי לויאן יפה הסכימה לקרוא את הפוסט ולוודא שהוא אכן מדויק- תודה ענקית, ליהי. מצרפת לכאן טבלה שמסכמת את הכמויות המומלצות של קבוצות מזון מן הצומח עבור ילדים טבעונים בני 4-10 שליהי הכינה.מטרת הפוסט היא לספק מידע ובשום מקרה אינו בגדר המלצה או עצה רפואית. אין לראות בו תחליף להתייעצות עם דיאטנית ילדים או עם רופאת ילדים


ייתכן שיעניין אותך גם...
קרדיט לתמונה: <a href='https://www.freepik.com/photos/baby-chef'>Baby chef photo created by Racool_studio - www.freepik.com</a>


Comments


bottom of page