top of page

משפחות בכל צבעי הקשת

חגיגות גאווה: הגרסה המדעית


הולדתה של אם והולדתו של אב: הכל מתחיל במוח

אישה נכנסת להריון, ובשקט בשקט מבלי שאיש מבחין בכך, המוח שלה משתנה. גופה מתכוונן ומכין את עצמו לכך שהיא תוכל לשמוע את הבכי של התינוק שלה גם ממרחק, תדע לקרוא את המצב הרגשי שלו ותבין את הצרכים שלו. אחד השחקנים המשמעותיים בתהליך הזה הוא האוקסיטוצין- "הורמון האהבה". האוקסיטוצין מופרש אצל האישה כבר בזמן ההיריון, בהמשך לאחר הלידה ובמהלך ההנקה.


אוי ויי.. אז מה קורה אם יש אבא ואבא?

אין סיבה לדאגה, יש מחקר שבדק את זה. במחקר שנערך בארץ, חוקרים צילמו הורים בביתם, בזמן שטיפלו בילדיהם: אימהות ואבות הטרוסקסואלים לצד אבות הומוסקסואלים. לאחר מכן, ההורים צפו בסרטון ונבדקה הפעילות המוחית שלהם.

בקרב האימהות, המטפלות הראשיות בילד, החוקרים מצאו פעילות גבוהה באזורים הקשורים בעיבוד הרגשי. לעומת זאת, הפעילות המוחית של אבות הטרוסקסואלים, המטפלים המשניים בתינוק, הייתה חזקה יותר דווקא באזורים הקוגניטיביים. הממצא המדהים והמעניין הוא שאבות הומוסקסואלים הראו שילוב מופלא בין האימהות והאבות ההטרוסקסואלים. מה הכוונה? צפייה באינטראקציות בינם לבין ילדיהם עוררה גם את האזורים הרגשיים וגם את האזורים הקוגניטיביים. ממש דגם משופר בנוסף, החוקרים מצאו שככל שהאב בילה עם ילדו זמן רב יותר- כך גדל החיבור בין האזורים הרגשיים והקוגניטיביים, בלי קשר לנטייתו המינית.

ומה עם האוקסיטוצין? הבשורה המשמחת היא שלא נמצא הבדל ברמות האוקסיטוצין בין שלוש הקבוצות, מה שמצביע על כך שהבסיס ביולוגי ליצירת הקשר החדש עם התינוק אינו נחלתן של אימהות בלבד.


אוקיי, אז אבות הומוסקסואלים לא נשארים מאחור, אבל מה עם הילדים?

אחת הדאגות הנפוצות של מתנגדי הורות להטב"ק, היא שהתפתחותם ורווחתם של הילדים תושפע מהנטייה המינית של הוריהם על השלכותיה המשפחתיות, הרגשיות, החברתיות וכו'. חוקרים רבים בדקו את הטענה הזו ובחנו טווח רחב של מאפיינים: הפרעות נפשיות, הפרעות התנהגות, מסוגלות, דימוי עצמי, שיפוט מוסרי, הסתגלות, אינטילגנציה, שימוש בחומרים אסורים ועוד. ממחקרים אלו עולות תוצאות מרשימות ועקביות, לפיהן לא נמצאו הבדלים בין ילדים להורים מאותו המין לעומת ילדים להורים הטרוסקסואלים.


מיהו ההורה האידיאלי?

זו שאלה פסולה מיסודה, אנחנו לא מתנים אימוץ או הורות ברמת הכנסה והשכלה גבוהות בלבד, אפילו שהמחקר מראה לנו ששני הגורמים האלה משפיעים לטובה על התפתחותו של הילד. "הנדסה חברתית" שכזו נראית לכולנו הזויה ולא אפשרית. בצדק, גורמים רבים משפיעים על התוצאות ההתפתחותיות של הילד ויהיה זה שגוי מיסודו לאפשר הורות רק למי שממלא את כל הגורמים, זה לא הכרחי לשם התפתחות טובה ותקינה. בכל זאת, כאשר הורים גאים ניגשים לממש את זכותם למשפחה, מוערמים עליהם קשיים רבים, בטענה שההורות שלהם אינה אידיאלית.

על מה הטענה הזו נשענת? מתנגדי ההורות להטב"ק נאחזים ומנפנפים במחקרים שמראים שהמבנה המשפחתי המועיל ביותר הוא שני הורים ביולוגיים, עם רמת קונפליקט נמוכה. סטופ! אל תתנו לזה לבלבל אתכן.. במחקרים אלו לא נכללו כלל הורים מאותו המין.

ומה עולה ממחקרים שכללו הורים גאים? לא נמצא הבדל בתוצאות ההתפתחותיות של ילדים שגדלו במשפחות מאותו המין לעומת ילדים להורים הטרוסקסואלים. למעשה, בתחומים מסוימים היה יתרון לילדים להורים מאותו המין באשר לטיב הקשר הורה-ילד, התנהגות, מצב בריאות ולכידות משפחתית. בנוסף, במחקר שהשווה אימהות לסביות לעומת הורים הטרוסקסואלים, נמצא יתרון לאימהות הלסביות במדדי הזמינות ההורית והאמינות (המידה בה ניתן לסמוך עליהן ועל עזרתן). כמו כן, נמצא שאימהות לסביות נוטות יותר לשוחח עם ילדיהן על נושאים רגשיים.


הורות ונישואין (או עצם האפשר להנשא)- מה הקשר?

הדבר המשמעותי ביותר לצורך התפתחותם של ילדים הוא נוכחותם היציבה של הורים דואגים ומטפחים. גורם נוסף שנמצא משמעותי הוא מיסוד הקשר באמצעות נישואין. נישואין תומכים ביציבות וביטחון, שהם שני גורמים בסיסיים בהתפתחות תקינה של ילדים. נישואין מקנים מעמד חברתי רשמי, שמאפשר זכויות, יתרונות והגנה, שתומכים בזוגיות ובהורות מבחינה כלכלית, משפטית וחוקית.

הערמת הקשיים בהכרה במעמד ההורות להורים במשפחות גאות, מונעת מהילדים את היציבות והביטחון שבמערכת יחסים חוקית עם שני הוריהם. במסווה של דאגה לשלומם, רווחתם ובריאותם של הילדים, מתנגדי ההורות הגאה גורמים לילדים נזק.


אז מה תכלס?

המחקר הנרחב, מעיד כי החשש לרווחתם והתפתחותם של הילדים אינו מוצדק ואינו נתמך מבחינה מחקרית. אין הוכחה המציעה שהורים להטב"ק אינם מתאימם להיות הורים או שהתפתחותם של ילדיהם נפגעת או בסיכון. מה שניתן לומר בנוגע לרווחתם של הילדים, הוא שאפשור זכויות, הכרה חוקית ושוויון משפטי למשפחות גאות, תאפשר להם רווחה והתפתחות טובה. משפחה שבה זוג הורים מיטיב, מטפח ויציב היא התנאי המשמעותי לשגשוגו של ילד. שאלת הנטייה המינית של הורי הילד היא לא האישיו, בכלל בכלל לא.

חגיגות גאווה שמחות! משפחות גאות, אנחנו ממש גאות שאתן כאן.


מודה ומתוודה שאת הפוסט הזה כתבתי בדמעות של התרגשות. מקווה שהוא יביא קצר אור לתוך מקום שנשאר די חשוך בישראל, 2021.
Comentarios


bottom of page