top of page

סמוצ'י: מה לא מספרים לנו?
כותבת אורחת: עדי קופר, מרפאה בעיסוק מומחית בתחום האכילה


אמ:לק- צריכת מזון משקיות מזון למציצה יכולה להוות השפעה מזיקה על תזונה והתפתחות של תינוקות ופעוטות


נעים מאוד, אני עדי קופר, מרפאה בעיסוק מומחית בתחום האכילה, ואני רוצה לספר לכן על נייר עמדה חדש בנושא צריכת מזון תינוקות משקיות מזון למציצה, שהייתי שותפה לכתיבתו. חשוב לי שהידע לא רק יישאר בידיים של בעלי המקצוע, אלא יגיע ישירות אליכן.

 

כולנו רוצות להשתמש במוצרים נוחים וזמינים, כדוגמת הסמוצ'ים, שקל לפעוטות להשתמש בהם, ועדיין לדעת שאנחנו מספקות להם מזון בריא ומזין. גילוי נאות- גם אנחנו הכותבות, גם כאמהות וגם כנשות מקצוע, רוצות את אותם הדברים, וכשיצאנו למסע הזה גילינו שישנם דברים בנוגע לשקיות המציצה שאינם ידועים לנו. היה לנו ברור שצריך להעמיק יותר ולהבין האם המוצרים הללו מספקים את מה שאנחנו באמת חושבות שהם מספקים.


גילינו דברים מאוד מעניינים, ונשתף אתכן כאן בתמציתן (תוכלו כמובן גם לקרוא את נייר העמדה המלא כאן בקישור).


היבטים התפתחותיים:

  • ילדים שאוכלים הרבה משקיות מזון למציצה אוכלים פחות עם כלי אוכל, דבר שיכול להשפיע על התפתחות מיומנויות שונות כגון תיאום עין- יד, קואורדינציה.

  • הפירות בשקית המזון למציצה טחונים בצורה אחידה ויש להם ריח אחיד, לעומת פירות שנטחנים בבית. כך, הילדים מתרגלים לטעמים ספציפיים, דבר שיכול להוביל לבררנות.

  • בזמן אכילה משקיות מזון למציצה הילדים משתמשים בתנועות פה ספציפיות, הדומות יותר לשתייה מבקבוק. לעומת זאת בזמן אכילת מחיות מכפית, ישנה הזדמנות ללמידה ולשכלול תנועות הפה ולהתקדמות אל עבר אכילה בוגרת, עצמאית ונורמטיבית.

  • ארוחה היא זמן חשוב ליצירת תקשורת ואינטראקציה עם הסביבה, וללמידת מיומנויות חברתיות. אכילה משקיות מזון למציצה מייצרת פחות הזדמנויות לאינטראקציה כזו.

 

בריאות השיניים:

הדרך האופטימלית לצריכת פירות בקרב ילדים היא באמצעות אכילת הפירות השלמים. כאשר תינוקות צורכים מחיות משקיות מזון למציצה משך זמן המגע בין המזון לשיניים מתארך, הנוזל העתיר בסוכר מכסה את השיניים וכך גובר הסיכון להתפתחות עששת.


היבטים סביבתיים: 

המזון בשקיות מזון למציצה מוגש בפלסטיק, ושימוש תדיר בשקיות מזון למציצה חד פעמיים, עלול לחשוף את הפעוטות לחלקיקי מיקרו-פלסטיק וננו-פלסטיק. בנוסף שקית המזון למציצה אינה מסוגלת לעבור מיחזור בשל שכבות האלומיניום שבתוכה, מה שיוצר נזק סביבתי.


היבטים תזונתיים:

השארנו את ההבטים התזונתיים לסוף, מכיוון שלמרות כל מה שסיפרתי לכן למעלה, אם האוכל משקיות מזון למציצה עדיין היה מזין ובריא, אז לפחות כהורים היינו יכולים לדעת שהזנו את ילדינו בצורה טובה. הבעיה היא שזה לא מדוייק.

  • המזון הנמכר בשקיות מזון למציצה מאופיין במרקם אחיד מחיתי חצי נוזלי, על מנת שיעבור בקלות דרך הפקק. הגעה למרקם כזה מצריכה עיבוד תעשייתי של הפירות והירקות, מה שעשוי לשנות את ההרכב התזונתי של המוצר.

  • רוב מזון התינוקות הנאכל משקיות מזון למציצה מכיל פירות ועם טעם מתוק ותכולת סוכר גבוהה, וכן המוצרים אינם מספקים כמויות מספקות של רכיבים תזונתיים כגון ברזל, יוד, ויטמינים ואבץ.

  • הצפיפות הקלורית של הפירות בשקיות מזון למציצה גבוהה יותר בהשוואה לפירות טריים, וכמות הסוכר בהם גבוהה ממה שרצוי לתינוקות.

  • שילוב של ערך קלורי גבוה, לצד קלות האכילה המתלווה למציצת המוצר המחיתי, עלולים לגרום לצריכת אנרגיה וסוכר גבוהים בתוך זמן קצר, בהשוואה לחתיכות פרי הדורשות פעולה של לעיסה.

 

לסיכום, אכילה משקיות מזון מציצה יכולה להוות השפעה מזיקה על ההתפתחות והתזונה של ילדינו. עדיף להזין אותם בפירות וירקות שלמים, טריים, במרקם המותאם לשלב ההתפתחותי, שיאפשרו להם לפתח מיומנויות שונות והרגלי אכילה טובים, ולהנות ממגוון רחב יותר של ריחות, טעמים ומרקמים. במידה ומחליטים כן להשתמש בהן, עדיף שזה יהיה במידה, בתדירות לא קבועה וכמובן באמצעות כפית.

ייתכן שיעניין אותך גם...
Comments


bottom of page